Живущите в Стария град плащат по 300 лв. на година за 1 кола

0
183
Реклама

Живущите в Стария град да плащат по 300 лв. на година или по 30 лв. на месец предвижда промяна в Проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредбата за определяне и администриране на местните такси и цени на услуги.

Явно кметът Костадин Димитров и физкултурникът Ерол Садъков – бивш  зам.-кмет по транспорта (освободен след телефонно обаждане от Бойко Борисов) решиха да накажат живущите в Стария град на Пловдив, като ги таксуват с 30 лв. на месец на автомобил за достъп. А, ако решат да си платят за цялата година, от администрацията предлагат – 20% отстъпка от цената или – 300 лв. за календарна година. Въпреки обещанията, че собствениците ще имат право безплатно да влизат в резервата, кметът е решил да ги накара да си платят нов данък за достъп с автомобил до дома.

Идеята за платен достъп до Старинен Пловдив се роди от близкия до Иван Тотев кадровик – Йордан Илиев. Освен лидер на групата на ГЕРБ в Общински съвет – Пловдив, Илиев е бивш зам.-кмет в един от мандатите на Костадин Димитров, като кмет на Тракия и бивш ръководител на ОИ “Старинен Пловдив”. Същият на една от проведените срещи по наболелите проблеми на Старинен Пловдив, подхвърли за превръщането на Стария град в платен паркинг срещу сумата от 10 лв./час. Още тогава голяма част от живущите не бяха съгласни да се допускат допълнително автомобили в резервата. Но, думите им не са хванали декиш в съзнанието на управляващото мнозинство в Пловдив.

Както през мандатът на Иван Тотев, така и неговият близък приятел – Костадин Димитров решава да управлява еднолично, без да се допита до хората. Явно, не е научил урока на предшественика си преди няколко мандата, че без съгласието на пловдивчани трудно се управлява. А, вървенето на въпреки срещу тяхната воля е 100% гарант за провал на управляващите от ГЕРБ в Пловдив.

Реклама

Стария град става паркинг на МОЛ

Кметът „Димитров II“ е тръгнал по идеята всяко свободно пространство или да се строи на него, или да e платен паркинг. След масовото раздаване на строителни разрешения от предшественика му – „Димитров I“, място за паркиране не остана. Вместо да се търси решение, как пловдивчани и гостите на града да слязат от колите, от администрацията предпочитат просто да почнат да ги таксуват. Както в МОЛ-а или паркинга на пловдивските болници – на всеки започнат час – 2 лв. А, за топ гъзарите, които искат да се качат с колата до кафето на тепето – 10 лв./час. Чиста работа!

Мързелът на администрацията да си събере версиите на стойност 20 000 000 лв. Явно това ги е накарало да търсят други методи за финансиране. Вместо да работят, по-лесно е да превърнат общината в един голям платен паркинг, а кмета в негов директор. Така с малки усилия – пари бол! А, културно-историческото ни наследство „кучетата го яли“. Какво толкова, че в Стария град се намира люлката на цивилизацията в Европа. Какви са едни 8000 години за земната история.

Ако не са парите от Европа за усвояване, то най-вероятно управляващите нямаше да зная, че имало живот и преди римската цивилизация. Някакви си траки там светилище имали на тепето. После българите били дошли, ама не са казвало тогава Пловдив. На кой му пука! За турците поне знаят, защото много къщи са останали от тяхно време. Това, възрождение, въстания, църковна независимост, Денят на будителите, най-старата мъжка гимназия или пък някакви си амфитеатри. Да не говорим за великите българи живели в Стария град. Защо да го пазим, като можем да му „шибнем“ едни 10 лв./час пък хората да си обикалят и да четат по медиите PR статиите ни.

Време е да си върнем Пловдив

Живущите в Стария град плащат по 300 лв. на година за 1 кола
Снимка: plovdiv-online.

Пловдив никога не е бил толкова зле през годините. Дори и Иван Тотев не си позволяваше Стария град да тъне в мизерия. Да, той не беше добър управленец, но и в малкото останали общински къщи имаше живот. Сега неговия наследник по партийна линия смята, че да превърнеш Старинен Пловдив в платен паркинг е по-добро решение от това да се погрижиш за разпадащите се имоти. По-лесно е „туриш“ няколко паркомата и да събираш паркинг такси, отколкото да отделиш пари за реставрация на разпадащите се къщи – паметници на културата. Защото да управляваш, означава да се грижиш, а не да експлоатираш старинната част, за да си пълниш дупките в бюджета.

Отдавна в Пловдив не липсват хората със силно изявена гражданска позиция. През годините, някои от тях се настаниха удобно в управленските кресла. Захлебиха покрай протестния вот или задкулисно започнаха да обслужват властта. За съжаление, самообявилите се „граждански активисти“ за спасители на Пловдив, влязоха в управлението на града през парадния вход. Техен водач беше друг личен другар на Иван Тотев, но тя бързо беше „бутната под автобуса“. Нейните наследници се оказаха недостатъчно компетентни, за да се справят и с едно телефонно обаждане падна кулата от карти. Сега е време за нова задруга – тази на „разпределянето на порциите“ на новото начало със старото задкулисие на лапаницата.

Затова е време да превъзмогнем различията си в името да си върнем обратно Пловдив! Но, първо трябва да защитим Стария град от инженерната мисъл на един едноличен ръководител. Такъв срещу който застанахме хиляди по площадите и го накарахме да си отиде с мир. За съжаление, неговите подобия продължават да ни управляват. През скрити проксита с гръмки пловдивски заглавия или местните представители на управленската коалиция в Народното събрание. Без да се борим с тях, няма да получим родината, в която искаме да израснат нашите деца. Изборът е Ваш!

Как ще оцените статията
Реклама

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.