Пловдив сред най-добрите нововъзникващи имотни пазари в Европа

0
222
Independent

Докато Европа наблюдава как изтича времето до Brexit след едва шест седмици, много погледи са насочени към имотните пазари в големите европейски градове. След като някои компании напуснат Великобритания и се установят в други страни, на Стария континент ще се появят нови центрове на търговия, а инвеститорите в имоти се мъчат да прогнозират къде е най-добре да вложат ресурсите си, преди цените да се изплъзнат от обсега им.

Едно е сигурно, пазарите, които ще отбележат най-голям ръст на печалбата, ще преминат повратната точка много бързо. Тук не става въпрос за стартъпи, които се местят на друга локация, защото наемите са ниски. Това са установени организации с глобално присъствие, които се нуждаят от достъп до големи летища и квалифицирана работна ръка. Те ще донесат заможни хора и високи заплати в градовете, в които инвестират, и жилищните пазари ще се приспособят бързо.

LeadingRe, консорциум от близо 600 международни имотни агенции в 70 страни, следи как се представят пазарите ѝ и е предоставил данни на Forbes за вторичните пазари в Европа, които са отбелязали най-силен ръст миналата година.

„Въпреки че Лондон, Женева, Париж и Монако продължават да държат най-високите цени на имотите в Европа, други градове стават все по-популярни сред международните купувачи, като предлагат отлична възвръщаемост на инвеститорите“, казва Крис Диец, изпълнителен вицепрезидент на компанията. „Нарастващата ни популярност на нововъзникващите европейски пазари е свидетелство за растящото значение на международните инвеститори в тези градове“, допълва той.

Загреб, Хърватия

Нещо се случва в хърватската столица Загреб и има всички признаци, че ще бъде постигнат експлозивен растеж в идните няколко години. Неотдавна в страната се появи първата дигитална имотна компания A Nekretnine, насочена към бизнеса, което обикновено е най-силният признак за потенциала на пазара.

Офертните цени на апартаментите в града нараснаха с 20% през 2018 г., докато в останалата част на страната беше отчетено повишение от 8,5%, сочат данните на A Nekretnine. Освен това в последните 12 месеца жилищата в Загреб, предлагани в платформата за краткосрочни наеми Airbnb, са се увеличили с 30%, така че търсенето на ваканционни имоти под наем също расте.

Основателят на A Nekretnine Нино Косич смята, че 20% от купувачите са чужденци. Данните на компанията показват, че в идните години на пазара ще излязат много нови жилища след завършването на редица нови проекти, които бяха замразени при последната имотна криза.

Лисабон, Португалия

Лисабон отдавна е смятан за ваканционна дестинация, но в последно време търсенето на имоти за покупка в града рязко нарасна. Това донякъде се дължи на програмата „златна виза“, при която чуждестранни купувачи, инвестирали 350 хил. евро в неразвити райони или 500 хил. евро в предпочитани места, може да получат гражданство по ускорена процедура, както и благоприятни данъци за нови жители с високи доходи.
Само миналата година цените в града са нараснали с 20%. Според доклад на имотната агенция Caetano Real Estate градът вече регистрира голям интерес към новите луксозни жилища от купувачи от Южна Африка, Германия, Китай и Франция. Интересът на канадци, американци, бразилци и италианци също се повишава.

Пловдив, България

Пловдив е вторият по големина град в България, който от началото на тази година е Европейска столица на културата, което означава, че ще бъде във фокуса на туристите до декември, поясняват от агенцията. Тенденциите при цените на имотите са сходни с тези в столицата София, където цените на жилищата от среден клас нараснаха с около 9% миналата година, сочат данни на Unique Estates. Жилищата в луксозния сегмент са поскъпнали с 6%. Въпреки че това не е двуцифрен растеж, инвестициите, които ще дойдат заради факта, че Пловдив е Европейска столица на културата, ще увеличат значително ръста само след една година, прогнозира Forbes.

Фелдкирх и Блуденц

Австрия като цяло навлезе в период на имотен бум, който означава, че вторичните градове стават по-привлекателни, тъй като цените на имотите там (засега) са по-ниски, но са достатъчно близо до основни градове, в които купувачите искат да живеят. По данни на имотната агенция von Poll Real Estate двата алпийска града Фелдрих и Блуденц в западната част на Австрия са отбелязали повишение на цените на имотите от съответно 25,4% и 22,1% миналата година. За сравнение, столицата Виена е отчела поскъпване на имотите с 18%.

Австрийският град с най-високи цени на имотите е Кицбюел, където те наближават един милион евро и са се повишили с 39,4% през миналата година. В същото време цените на имотите във Фелдкирх и Блуденц са около 350 хил. евро.

Ротердам, Холандия

Холандия е необичайна страна, тъй като 70% от жилищния пазар в столицата Амстердам се състоят от наемни жилища, така че наличностите за купувачите са много ниски. Но има и други големи градове, в които си струва да се инвестира. На около час път от Амстердам и на половин час от Хага се намира Ротердам, където цените на жилищата са нараснали със 17% на годишна основа. Това е над средното равнище от 10% за цялата страна.

Освен това имотите са се продавали след средно 33 дни на пазара, което е с 11% по-бързо в сравнение с година по-рано, сочат данни на имотната агенция VOC International. Средната цена на жилищата в Ротердам е 271 хил. евро.

Харесва ли Ви статията?

Кликнете върху звезда, за да я оцените!

Среден рейтинг 0 / 5. Брой гласове: 0

Засега няма гласове! Бъдете първият, който оцени тази публикация.

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.