panakota

Днешната рецепта е много бърза, така че ако навън времето ненадейно се оправи, да можете да я завършите за броени минути и да отскочите до плажа. Като споменах за плажа, след непрестанното ми оплакване в рамките на последните два поста, че още не съм успяла да стигна до там, искам да се похваля, че най-накрая го направих миналия уикенд. Потопих си пръстите на краката във водата, която се оказа твърде студена за мен и си направих две снимки с новия бански. Това брои ли се за първа баня?

Панакотата се смята за един от най-лесните десерти, даже да не кажа и най-лесният. Както за много други, така и за него има спорове точно от къде е произлязъл. Повечето хора го познават като италиански десерт, но съществува и информация, че е измислен от неизвестна дама с унгарски корени. Аз лично не мога да гарантирам за произхода му, но мога за вкуса му.

Формичките, които аз използвах за панакотата са силиконови и са купувани от Лидл. Имат форма на мини кексчета, което на мен много ми допадна. Имат и дупка в средата където могат да се запълнят със сладко или пресни плодове. Ако нямате малки силиконови формички, можете спокойно да използвате и метални.

formichki

Съставки:

300 мл течна сладкарска сметана

70 мл прясно мляко

40 гр захар

5 гр желатин

ванилия

10 стръка лавандула

къпини

От това количество на съставките аз получих 6 броя, всеки по 70 грама. На вид изглеждат малки, но са достатъчни за една порция, тъй като този десерт макар и да няма вид на такъв, е доста тежък.

Ако използвате натурален продукт за ароматизиране като ванилова шушулка или лавандула трябва да ги сложите в началото, за да може при загряване на сместа, да отделят ароматите си. Ако използвате есенции се добавят след като махнете сместа от котлона.

Сметаната, млякото, захарта и лавандулата се слагат в касерола на среден огън. Разбъркват се от време на време, докато сместа не заври. Изтегля се от котлона и се прекарва през цедка, за да се отстрани лавандулата. Желатинът се слага в малка чаша за еспресо, добавя му се 2 с.л вода, разбърква се и се оставя да набъбне за около 1 минута. След това се разтапя в микровълновата за не повече от 10-15 секунди, за да не кипне. Когато е готов се добавя към останалата смес. Разбърква се добре и се оставя да се охлади напълно на стайна температура.

През това време можете да си приготвите сладкото с къпини. Панакотата е със сравнително неутрален вкус, затова е добре да се гарнира с плодове например. Аз лично обичам да имам две структури на плода, а именно под формата на бързо сладко, за което вече няколко пъти съм ви споменавала в други рецепти, и като пресни плодове.

Една шепа къпини се смесват заедно с 1 с.л захар и 1 с.л сок от лимон. Загряват се на котлона докато си пуснат соковете и след това се оставят да се охладят напълно. Много е важно да не ги добавяте към панакотата докато са топли, защото ще я разтопят и ще си изгуби формата.

След като панакотата е напълно изстинала я премествате във формичките и я слагате в хладилника да стегне. Това може да отнеме около 2 часа. За сервирането трябва да сложите всяка формичка в купа с гореща вода за 30 секунди, за да разтопи страните и така да изкарате десерта. Отгоре се слагат 1-2 лъжици от бързото сладко, както и няколко пресни къпини, можете да гарнирате с корички от лимон и стръкове лавандула.

В повечето ресторанти желират твърде много по мое мнение панакотата. При силното желиране се губят част от вкусовите качества на продуктите, както и структурата е коренно различна. При това количество на съставките ще получите един стабилен и стегнат десерт, който обаче ще е запазил кремообразната си структура.

Надявам се предложението ми за тази седмица да ви е харесало. За другата съм ви приготвила рецепта за торта, тъй като отдавна съм качвала такава. Както обикновено обаче ще ви оставя да се почудите каква ли ще е тя.

 

Харесва ли Ви статията?

Кликнете върху звезда, за да я оцените!

Среден рейтинг 0 / 5. Брой гласове: 0

Засега няма гласове! Бъдете първият, който оцени тази публикация.

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.