На 24-ти май отбелязваме Деня на българската култура и писменост. Празникът, свързан с делото на Светите братя Кирил и Методий, е повод за национална гордост. Ние като народ, претърпял множество катаклизми, национални катастрофи и около седем века робство, сме запазили своята идентичност и национално самосъзнание, именно благодарение на езика и писмеността си.

24 mai

24 mai

24 mai

Двамата първоучители създават първообраза на днешната азбука – глаголицата в манастира ”Св. Полихрон” в Мала Азия. Те имат най-високото византийско образование и познават добре славянския език, тъй като майка им е със славянски произход.

Когато през 863 г. великоморавският княз Ростислав отправя молба до византийския император да му прати учители, които да проповядват на славянски език, двамата братя Константин Философ и Методий заминават с нова мисия за Великоморавия, където в периода от 863 до 869 година заедно със своите ученици извършват активна просветителска дейност сред дунавските славяни и обучават стотици свещеници и учители.

24 mai

24 mai

24 mai

На църковния диспут във Венеция Константин Философ защитава успешно правото на славяните да имат свой писмен богослужебен език наравно с гръцки и латински. Кирил и Методий са приети тържествено от папа Адриан ІІ в Рим, папата освещава славянските книги и се отслужва литургия на славянски език.

24 mai

24 mai

24 mai

Константин Философ умира през 869 година в Рим, приемайки монашеското име Кирил. Отношенията между Рим и Константинопол се изострят и немското духовенство във Великоморавия предприема жестоки гонения на православните проповедници.

След смъртта на Методий учениците на двамата първоучители са прогонени от Великоморавия и тръгват към България като към своя родина. Княз Борис ги приема радушно, дава им своето покровителство и условия да учат и проповядват на славянски език, чрез което спасява делото на Кирил и Методий. В България те създават две основни книжовни школи – Преславска и Охридска, които стават център на културното развитие на страната ни. Именно в Преславската книжовна школа Климент Охридски създава кирилицата, която и до днес използваме.

24 mai

24 mai

24 mai

Така България става люлка на славянската писменост и на старобългарската книжнина, чрез дейността на учениците Климент и Наум Охридски, епископ Константин Преславски и видни книжовници като Йоан Екзарх, Черноризец Храбър, черноризец Докс, които под ръководството на княз Борис І и на цар Симеон създават Златния век на българската книжнина и култура.

24 mai

24 mai

Днес Пловдив също празнуваше, както всяка година. По традиция, по продължението на Главната улича се образува шествие от ако не всички, то почти всички пловдивски училища, наред с техните учители. Стотици граждани се радваха на тържеството, кои с балони, кои със знамена. Крайна точка се оказа площад „Централен“, на който се организира концерт със специалното участие на малките таланти от музикалната школа ART Voice Center, а поздрав към пловдивчани отправи председателят на Общински съвет Савина Петкова. Разбира се, нямаше как да не изпеем „Върви, народе възродени“, в края на която 1200 балона полетяха в небесата, а с тях и нашата гордост за това, че сме българи. Честит празник!

24 mai24 mai

Честваме Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост (СНИМКИ)
5 от общо 1 глас(а)

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук